Zorgverlener Journey Wijkverpleging
‘Zorgverlener Journey Wijkverpleging brengt versnelling in de regio’
Door het groeiende aantal thuiswonende ouderen, de stijgende zorgvraag en het tekort aan zorgpersoneel is het essentieel om palliatieve zorg thuis goed te organiseren en te coördineren. Dit vraagt om een intensieve samenwerking tussen wijkverpleegkundigen, huisartsen en ziekenhuizen, waarbij de zorg goed op elkaar dient te worden afgestemd. Digitale ondersteuning helpt daarbij. Wanneer de wijkverpleging proactieve zorgplanning (PZP) bespreekt en/of achteruitgang in de clientsituatie signaleert, vastlegt en deelt, kunnen ook andere betrokken zorgverleners – zoals huisartsen en specialisten – de patiënt beter ondersteunen. Een goede samenwerking vraagt dat zorgverleners relevante informatie efficiënt met elkaar kunnen delen binnen de zorgketen.

Zorgverlener Journey Wijkverpleging
Zorg is leidend bij de realisatie van digitale gegevensuitwisseling. Daarom hebben we de zorgprocessen in de wijkverpleging in kaart gebracht met een zogenoemde Zorgverlener Journey. In deze Journey laten we zien welke PZP-activiteiten plaatsvinden. We tonen hoe de huidige situatie eruitziet, waar de knelpunten liggen, en welke wensen zorgverleners hebben om hun zorgproces beter te ondersteunen. We werken op dit moment het gewenste proces voor de wijkverpleging uit. Zodra dit gereed is, voegen we het toe aan de Zorgverlener Journey Wijkverpleging. Naast een beschrijving van de huidige situatie is ook de gewenste situatie voor de toekomst beschreven. In dit gewenste proces is per processtap uitgewerkt welke digitale gegevensuitwisseling nodig is en worden voorbeelden van werkafspraken gegeven die de samenwerking kunnen versterken.
Download de Journey Wijkverpleging
Ervaringsverhalen
“In de regio Noord – en Midden Limburg Oost zijn we gestart met het regionale project PZP+ en brengen we het palliatieve zorgproces, de regionale pijnpunten en wensen in kaart. De door DGU opgestelde Zorgverlener journeys helpen ons enorm om het eigen regionale proces snel in beeld te brengen. Met de werkgroep hoeven we het proces alleen nog maar te valideren. Daarnaast zijn de pijnpunten en wensen in de Zorgverlener journeys dermate generiek dat we ook daar veel baat bij hebben. Kortom: de journeys nemen ons voorbereidend werk uit handen en helpen daarnaast om werksessies te kaderen”.
Johan Oosterheert, projectleider PZP+
“In mijn nieuwe rol als projectleider digitale ondersteuning palliatieve zorg in Zuid-Limburg was het aanvankelijk een uitdaging om scherp te krijgen welke problemen rond data-uitwisseling en digitale systemen we écht willen en kunnen aanpakken – en of zorgverleners die knelpunten ook zo ervaren. De zorgverlener journeys hebben me hierbij op meerdere punten geholpen. Ze geven niet alleen helder inzicht in de huidige problematiek, maar schetsen ook een toekomstbeeld met concrete voorbeelden. Dankzij deze journeys kan ik in gesprekken met zorgverleners voortbouwen op bestaande informatie en structuur, in plaats van het wiel opnieuw uit te vinden.”
Björn Crüts, projectleider PZP Mijnstreek en Maastricht-Heuvelland
Voor ons is de Zorgverlener Journey een waardevolle meetlat die we naast onze eigen resultaten leggen. Tegelijkertijd is de Journey een middel om het gesprek op gang te brengen met andere regio’s en partners. De Zorgverlener Journey nodigt uit tot reflectie, het delen van inzichten en het leren van elkaar.”
Annemieke van der Padt – Pruijsten (internist hemato-oncoloog Maasstad ziekenhuis / Spijkenisse MC en medisch leider Palliatieve (proactieve) zorg
Snel aan de slag in de regio!
Wil je weten hoe je snel aan de slag kunt met de Zorgverlener Journeys in regionale werksessies? Lees dan ‘Aan de slag met de Zorgverlener Journeys‘. In dit document vind je tips over de voorbereiding, de deelnemers en een stappenplan voor werksessies.
Speciaal voor regionale werksessies zijn extra uitwerkingen van de Zorgverlener Journey beschikbaar voor de wijkverpleegkundige, de palliatieve zorg verpleegkundige, en de verzorgende IG apart (zie hieronder). In overzichtelijke schema’s ontdek je waar het nu knelt en wat beter kan. De informatie in deze schema’s is bovendien gemakkelijk te kopiëren voor regionale werksessies.
Regio’s kunnen nu al aan de slag met de verschillende persona’s. Deze staan in een apart document ‘Persona’s en actoren’ en zijn eenvoudig aan te passen aan de regionale context.