Het perspectief van zorgverleners van proactieve zorgplanning bij dementie
- Datum publicatie 12 maart 2026
- Auteur Vandaele, L.L., Abbel, D., Burghoorn, D.G., Strating, M.M.H., van Eersel, M.E.A., de Graeff, P.G., Vermeulen, K.M., & van Munster, B.C.
Inleiding
Proactieve zorgplanning voor mensen met dementie krijgt de laatste jaren steeds meer aandacht, vanuit het besef dat het belangrijk is om de toekomstige zorg af te stemmen op de waarden en voorkeuren van mensen met een voortschrijdende cognitieve achteruitgang. Zorgverleners spelen een belangrijke rol bij het faciliteren van ACP. Er is echter weinig bekend over de dagelijkse praktijk van ACP bij deze groep.
Methodiek
Deze verkennende enquête onder zorgverleners geeft inzicht in hoe professionals de frequentie, het belang en de moeilijkheid ervaren van het bespreken van ACP-onderwerpen met mensen met dementie.
Resultaten
In totaal vulden 189 zorgverleners de vragenlijsten in. De meerderheid van de respondenten was vrouw (91,0%), had een hoog opleidingsniveau (63,5%) en werkte deeltijds (68,3%). Oudere zorgverleners ervoeren meer moeite bij het bespreken van ACP-onderwerpen. Zorgverleners beoordeelden bijna alle ACP-onderwerpen als zeer belangrijk. De gewenste plaats van overlijden en orgaandonatie waren de minst besproken onderwerpen en werden ook als minder belangrijk beschouwd dan andere onderwerpen (bijv. factoren met betrekking tot de kwaliteit van leven). De gemiddelde scores voor het waargenomen belang van alle onderwerpen waren hoger dan die voor de waargenomen frequentie.
Q1= legal representative; Q2=resuscitation policy; Q3=Future hospital admissions; Q4= Further diagnostic research in case of suspicion severe disease; Q5=Treatment with antibiotics or other life-prolonging medication; Q6=Intensive care admission; Q7=Factors quality of life; Q8=Loss of experiencing meaning of life; Q9=Preferences end-of-life care (including euthanasia); Q10=Organ donation; Q11=Preferred place of death
-- Never/not at all
- Rarely/not very
+/- Neutral
+ Sometimes/ a bit important/ a bit difficult
++ Always/very important/very difficult
Conclusie
Zorgverleners hechtten aan bijna alle ACP-onderwerpen veel belang en schatten de moeilijkheidsgraad als laag in. Opleiding voor oudere zorgverleners en het gebruik van hulpmiddelen of interventies in de standaardzorg zouden de zorg of de ervaringen met ACP kunnen verbeteren.
Relevantie voor de praktijk
Niet alle onderwerpen krijgen altijd prioriteit of zijn altijd van toepassing op elke persoon met dementie, wat de persoonsgerichte aanpak illustreert. Deze verkennende resultaten vormen een uitgangspunt voor toekomstige inspanningen om ACP consequenter te integreren in de dagelijkse dementiezorg. Toekomstig onderzoek zou grotere en meer diverse steekproeven van zorgverleners moeten omvatten om robuuste subgroep analyses mogelijk te maken.
Referentie
Vandaele, L.L., Abbel, D., Burghoorn, D.G., Strating, M.M.H., van Eersel, M.E.A., de Graeff, P.G., Vermeulen, K.M., & van Munster, B.C. (2026). Advance Care Planning Among People With Dementia in the Netherlands: Insights From an Exploratory Survey of Health Care Professional Perspectives. Scand J Caring Sci, 40(1), e70224. https://doi.org/10.1111/scs.70224
Meer informatie
Klik hier voor het volledige artikel.