Bijeenkomst palliatieve zorg 24 november 2026

  • Datum 24-11-2026
  • Tijd Inloop 12:00 uur. Start 12:30 tot 16:00 uur
  • Locatie Wijkcentrum Overdie, Van Maerlantstraat 8-10, 1813 BH Alkmaar
  • Doelgroep zorgprofessionals die uitvoerend werkzaam zijn binnen de palliatieve patiëntenzorg​
  • Kosten Gratis
  • Uiterste inschrijfdatum 17-11-2026
  • Beschikbare plaatsen 99 van de 100

Bijeenkomst palliatieve zorg Samen vooruitkijken: proactieve zorgplanning in de praktijk

Deze bijeenkomst is voor zorgprofessionals die uitvoerend werkzaam zijn binnen de palliatieve patiëntenzorg. Een dag vol interactie en kennisuitwisseling! 

Programma

12:00 –12:30 Inloop 

Lunch (soep en broodje) en gelegenheid tot netwerken 

12:30  Welkom en opening door Netwerk Palliatieve Zorg    

12:35 Voordracht Martin Kooij, specialist ouderengeneeskunde

13:00 Workshopronde 1 

  1. Aangenaam: de PaTz 

  1. Dichtbij blijven als het leven eindig wordt 

  1. Samen tijdig oog hebben voor informele zorg

14:00 Pauze 

14:30 Workshopronde 2 

  1. Aangenaam: de PaTz 

  1. Dichtbij blijven als het leven eindig wordt 

  1. Samen tijdig oog hebben voor informele zorg

15:30 Plenaire afsluiting 

16:00 Einde 


Verdiepende informatie workshops 
 

1. Aangenaam: de PaTz 
Hoe kan de PaTz voor jouw cliënt of patiënt van meerwaarde zijn in de palliatieve fase?   
In deze workshop maak je kennis met de kracht van PaTz (Palliatieve Thuiszorg). De PaTz-methodiek brengt huisartsen, wijkverpleegkundigen en andere betrokken zorgverleners regelmatig samen om cliënten en patiënten met een palliatieve zorgvraag vroegtijdig in beeld te brengen en passende zorg af te stemmen. Door tijdig te signaleren en vooruit te kijken, ontstaat meer ruimte om wensen, behoeften en zorgen van patiënten en hun naasten te bespreken. 

Evelien Plak, PaTz ambassadeur, en Marjolein Mouton, Casemanager palliatieve zorg thuis en opnamecoördinator Hospice Schagen, zullen de workshop begeleiden.  

 

2. Dichtbij als het leven eindig wordt 
Als zorgprofessional kom je soms in gesprekken terecht waarin iemand vertelt dat het leven zwaar voelt, dat er veel verdriet is of zelfs dat hij of zij niet meer verder wil. Dit soort gesprekken kunnen je onzeker maken. Wat zeg je wel? Wat vraag je wel of juist niet? 

In deze workshop staan we stil bij hoe je in zulke situaties echt contact kunt maken. We verkennen hoe je kunt luisteren naar wat iemand vertelt, maar ook naar wat er tussen de regels door wordt gezegd. Soms zit de waarde juist in aanwezig zijn, luisteren en ruimte geven aan wat er is. Ook besteden we aandacht aan thema’s als verdriet, machteloosheid en sterfelijkheid. Hoe kun je daarin naast iemand blijven staan zonder het direct te willen oplossen? En wat doen zulke gesprekken eigenlijk met jou als zorgprofessional? Door hier bewust bij stil te staan, krijg je meer inzicht in hoe je goed kunt zorgen voor de ander én voor jezelf. 

Christel Bakker, geestelijk verzorger bij Zorgcirkel, zal deze workshop begeleiden.  

 

3. Samen tijdig oog hebben voor informele zorg
In de palliatieve fase spelen mantelzorgers vaak een onmisbare rol. In deze workshop staan we stil bij de mogelijkheden van mantelzorgondersteuning en de waarde van vrijwillige inzet in de laatste levensfase. Ook leggen we de verbinding met proactieve zorgplanning. Door vroegtijdig met patiënten en naasten in gesprek te gaan over wensen, behoeften en verwachtingen, kan passende ondersteuning beter worden georganiseerd. Zo draagt een goede samenwerking tussen alle betrokkenen bij aan kwaliteit van leven en kwaliteit van zorg in de palliatieve fase. 

Sabine Neuhaus, projectleider palliatieve zorg, en Irene Ruijter, Coordinator Vrijwilligers Palliatieve Terminale Zorg, zullen de workshop begeleiden.  
 

LET OP: Bij de inschrijving wordt gevraagd om je voorkeuren aan te geven voor de workshops die je graag wilt volgen. Voor iedere workshop is er plaats voor 20 à 30 deelnemers. De uiteindelijke indeling wordt gemaakt op basis van het principe “wie het eerst komt, wie het eerst maalt”. 
 

Bereikbaarheid en parkeren 

Kom je met de auto?  
Je kunt parkeren bij het wijkcentrum, op het parkeerterrein van de Lidl. Daarnaast als uitwijkmogelijkheden de parkeerplaats van AH XL op de Wendelaarstraat of het parkeerterrein van voetbalvereniging de Alkmaarsche Boys. Vanaf hier is het beide 10 minuten lopen. 

Kom je met het openbaar vervoer?  
Vanaf station Alkmaar kun je bus 163 richting Uitgeest station, 9 richting Overdie of 8 richting Oud Overdie pakken. Je stapt uit bij halte Willem de Zwijgerlaan in Alkmaar, vanaf hier is het 5 minuten lopen naar het wijkcentrum. Wij adviseren om voor vertrek het reistraject te controleren. 

Nieuwsbrief en contact